10 Gjerat Me Te Cuditshme Zbuluar Ne Google Earth


Brave Browser eshte fletuesi me i shpejt, falas dhe me i sigurti ne internet qe bllokon reklamat dhe gjurmuesit te cilet kane per qellim te vjedhin te dhenat tuaja personale. Si nje perdorues i Brave ju mund te shperbleheni me krypto valuta te cilat te cilet me vone mund ti ktheni edhe ne para reale. Google Earth gjithmone ka qene nje mundesi e mire dhe jo vetem per te pare shtepine tuaj nga hapesira por ju mund te jeni edhe deshmitar te shume mrekullive ne bote apo gjera te cuditshme dhe te vizitoni vende nga tryeza juaj. Qe nga fillimet e saj Google Earth ka sherbyer per te na lidhur ne me boten qe te kemi mundesine te shohim imazhe te verteta te nje vendi ne planetin Toke. Google Earth nuk ofron vetem pamje ajrore por edhe disa gjera interesante te cilat njerezit I zbuluan qe ndoshta ju nuk keni menduar asnjeher se mund te ekzistojn ne planetin tone shume prej te cilave jane ende mistere nderkohe ju mos harroni te beni SUBSCRIBE kanalin SHQIPtube qe te sjellim me shume Fakte Interesante Shqip. -Disa imazhe te shfaqura ne Google Earth shaqin struktura te cuditshme te paidentifkuara ne mes te shkretetires kineze qe jane nje rrjet I nderlikuar qe duket se jane vija te medha metalike, a mund te jete nje eksperiment ushtarak nga kinezet? Keto vija te gjera te ndertuara me ndonje material te bardhe mbulon nje siperfaqe rreth 3.000 metra te gjere. Ndoshta mund sherben edhe per satelitet spiune kineze? Ndoshta si nje vend sekret per Alienet kete nuk mund ta di askush mund ta kontrolloni edhe ju vete duke kerkuar ne Google Earth me keto kordinata. -Ky liqen qe duket sikur eshte mbushur me gjak te kuq ndodhet jashte qytetit te Sadr te Irakut ku mblodhi me te drejte shume spekulime kur u zbulua ne Google Earth per here te pare ne vitin 2007. Disa thane se thertoret ne Irak ndonjehere hedhin gjak ne kanale. Askush nuk ka dhene nje shpjegim zyrtar, por ka shume mundesi qe ngjyra mund te rrjedhe nga ujerat e zeza, ose mund te vie si nje proces natyror I ujit megjithate eshte shume e cuditshme. -Nje imazh I cuditshem I nje njeriu u kap nga Google Earth ne mbetjet e nje shtepie ne nje fshat fantazme. Fshati ku u zbulua ky imazh u shkaterrua ne vitin 1946 ne menyr qe aeroporti afer te zgjerohet me shume. Shikoni me kujdes kete fotografi ne Google Earth duket shume qarte sikur nje burre qe po qendron jashte ketij fshati -Scientology eshte nje grup shume sekret, per njerezit qe nuk jane anetar eshte shume e veshtire te kuptohet se cfare ndodhe brenda grupeve te tyre. Trementina eshte nje nga pronat nen pronesi te tij grupi qe eshte zbulular ne Google Earth ne New Mexico. Ndersa Scientology eshte nje grup sekret ata thane se baza e quajtur Trementina eshte ndertuar per te ruajtur veprat e Ron Bubbard perfshire filma dhe libra. Mirpo a mund te kete edhe dicka me mistere ky vend askush nuk mund te di kete fakt. -Terreni ne Alberta, Kanada duke cuditerisht si nje fytyre po te shikohet nga Google Maps. Fytyra ne te vertet eshte nje form e gerryer balte. Disa thone se duket sikur personi ka vendosur kufje, por eshte thjeshte nje rruge dhe nje pus nafte. Fytyra eshte plotesisht e formuar nga natyra,megjithate eshte nje nga Gjerat me te cuditshme te zbuluara ne Google Earth. -Ky imazh u kap ne qatine e nje ndertese ne Memfis. Google Earth eshte shume larg nga toka per te verjetur njerezit per ndonje gje te cuditshme, por ky mesazh eshte shkruar me shkronja aq te medha sa qe eshte e dukshme edhe nga distanca e Google Earth. Nuk dihet se kush e ka shkruar kete mesazh ose pse ftohen njerezit posht nderteses te luajn, por eshte e sigurt se kjo eshte nje ftese qe duhet refuzuar. Memfisi eshte nje vend shume I bukur per tu vizitur por mbajeni kete vend ne qender te qytetit jashte listes se udhetimit tuaj. -Google Earth ka kapur nje imazh shume interesant ne nej fushe ne Hungari, por mund te shihet vetem nese shikoni me kujdes. Fusha ne pamje te pare duket plotesisht normale, por pas nje inspektimi me te afert format e ndryshme te fushes sherbejn per te formuar nje fytyr. Duket se ka floke te gjate dhe mjekerr, duke I bere shume njerez te mendojn se eshte nje imazh I Jezusit. -Ne nje cep te izoluar te Kazakistanit u kap nje imazh I cuditshem I nje Pentagrami te madhe me Madhesi prej afro 1.200 metra diameter. Natyrisht teoricientet e komplotit menjeher filluan me kuriozitetet e tyre duke e lidhur Pentagramin me adhurimin e djallit, sektet fetare, banoret e nentokes apo Alienet, por rezuloti se nuk ishte asgje misterioze thjeshte nje skice e nje parku, por perseri mbetet e cuditshme. -Nje njeri me emrin Barry Fay thjeshte donte te eksploronte lagjen e tij te meparshme ne Google Earth, kur papritmas verejti nje makine te zhytyr ne nje liqen dhe zbuloi rastesisht rastin e nje personi te zhdukur 22 vjeqar. Ai e raportoi menjeher rastin ne polici te cilet gjeten nje makin te bardhe qe I perkiste personit te zhdukur qe nga viti 1997. Ai ishte zhdukur pasi u largua nga nje klub nate ne Florida. Sipas autoriteve ai ka humbur kontrollin e makines se tij dhe eshte future ne liqen. -Ndonjehere disa njerez kane zbuluar gjera te cuditshme ne Google Earth qe asnjeher nuk I keni besuar te jene te verteta dhe disa zbulime jane aq te pabesueshme qe ndoshta asnjehere nuk do te kemi nje shpjegim te sakte dhe zbulimi me I ri ne eshte me interesanti nga te gjithe ne listen Gjera Te Cudishtme Zbuluar Ne Google Earth. Nje njeri pretendonde te kete gjetur nje krijese gjigande afer Antarktides. Krijesa e panjohur mendohet te jete afersisht 100 metra e gjate, por kjo eshte vetem pjesa qe shihet ne siperfaqes e ujit. Pretendohet te jete Krijesa parahistorike Plesiosaur nje kafshe e zhdukur. Ndersa disa njerez te tjere besojn se mund te jete Krijesa mitike e quajtur Kraken per te cilen thuhet se ka terrorizuar detet, duke rrembyer anije te tera dhe duke I zhytyr ato nen uje pa gjurme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *